Foto: PU međimurska
U zajedničkoj organizaciji Službe za sigurnost cestovnog prometa i Službe prevencije Ravnateljstva policije te Policijske uprave međimurske u Osnovnoj školi Kuršanec,u Kuršancu, provedene su aktivnosti Nacionalnog preventivnog programa "Poštujte naše znakove". Nakon toga održan je koordinativni sastanak na temu „Unaprjeđenje zajedničkih aktivnosti u skladu s nacionalnom strategijom za uključivanjem Roma“.
Preventivna akcija „Poštujte naše znakove“ prepoznatljiva je i dokazano učinkovita akcija, u sklopu koje Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s partnerima, sukladno smjernicama Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa, svake godine provodi niz preventivnih i edukativnih aktivnosti s ciljem podizanja sigurnosti najmlađih sudionika u prometu, ali i senzibilizaciji šire javnosti na važnost zaštite djece u prometu.
Poznavanje prometnih propisa i razvijena prometna kultura već kod najmlađih sudionika u prometu, pokazali su se kao ključni čimbenici koji utječu na njihovu sigurnosti.
Upravo zato, u sklopu preventivne akcije „Poštujte naše znakove“, policijski službenici zajedno s odgojno - obrazovnim ustanovama te drugim nadležnim institucijama, organizacijama civilnog društva i lokalnom zajednicom kroz interaktivan način educiraju i informiraju učenike najnižih razreda osnovnih škola, odnosno najmlađe sudionike u prometu. Ujedno, djeci se prezentira uloga policajaca kao njihovog prijatelja pomagača. Također kroz navedeni Program postiže se i senzibilizacija šire javnosti na opasnosti kojima su izloženi najmlađi sudionici u prometu.
Uz navedeno, osmišljen je i edukativni sadržaj pod nazivom „Šareni prometni poligon“ koji sadrži interaktivne radionice i treninge za najmlađe kako bi ih se osnažilo na sigurno i pravilno ponašanje u prometu.
U zajedničkoj organizaciji Službe za sigurnost cestovnog prometa i Službe prevencije Ravnateljstva policije te Policijske uprave međimurske u četvrtak, 25. listopada od 11 do 12 sati u Osnovnoj školi Kuršanec u Kuršancu, u tom je smislu proveden Program koji se sastoji od niza preventivno-edukativnih aktivnosti namijenjenih djeci uzrasta predškole i polaznicima prvog do trećeg razreda osnovne škole, ali i senzibilizaciji šire javnosti. Vidjeli su edukativnu predstavu „Znakovi za najmanje“ u izvedbi kazališta „Smješko“, mobilni preventivni centra policije, provedene su različite druge preventivne aktivnosti, odnosno edukativni postavi „Policija u zajednici“, prezentacija Mobilnog informativnog centra policije Policijske uprave međimurske, interaktivne radionice „Mali forenzičari“ i „Manje oružja, manje tragedija“.
Ujedno, navedene aktivnosti provedene su u skladu s Nacionalnom strategijom za uključivanje Roma za razdoblje od 2013. do 2020. godine, odnosno u skladu s mjerama iz područja usmjerenih na suzbijanje diskriminacije, uz podršku Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, predstavnika Ministarstva znanosti i obrazovanja, predstavnika Centra za nestalu i zlostavljanu djecu kao i drugih relevantnih dionika.
Također je u 12 sati održan koordinativni sastanak u svezi provedbe Nacionalne strategije za uključivanje Roma radi unaprjeđenja zajedničkih aktivnosti nadležnih tijela u kojem su sudjelovali Sandra Veber voditeljica Službe prevencije Ravnateljstva policije, Ivan Sokač načelnik Policijske uprave međimurske, Vladimir Faber zamjenik načelnika Policijske uprave međimurske u funkciji savjetnika ministra unutarnjih poslova, Velimir Tišma voditelj Službe prevencije Policijske uprave zagrebačke, Mario Madved zamjenik gradonačelnika grada Čakovca, Aleksa Đokić pomoćnik ravnatelja Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Marija Klarić Markus iz Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, predstavnik Ministarstva znanosti i obrazovanja, Darko Tot načelnik Sektora za zajedničke projekte i programe Uprave za potporu i unapređenje sustava odgoja i obrazovanja, Tena Zalović iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, iz Međimurske županije, Branko Sušec pročelnik upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i šport, Maja Odrčić Mikulić viša stručna suradnica za nacionalne manjine te predstavnik Roma Matjaš Oršuš vijećnik skupštine Međimurske županije, Alenka Bilić ravnateljica centra za socijalnu skrb Čakovec i Marija Tepalović ravnateljica Osnovne škole Kuršanec sa suradnicima na temu „Unaprjeđenje zajedničkih aktivnosti u skladu s nacionalnom strategijom za uključivanjem Roma“.
Pisane vijesti