Upućujemo apel svim sudionicima u cestovnom prometu da prilagode brzinu kretanja stanju i uvjetima na cesti te da poštuju prometna pravila i postavljenu prometnu signalizaciju kako bi sigurno stigli na svoja odredišta
Foto: Ilustracija
U proteklih 24 sati na međimurskim prometnicama evidentirana su dva naleta osobnim automobilima na divljač (srna i srndać) koja je pretrčavala kolnik. Naleti na divljač evidentirani su na prometnicama u Svetom Urbanu te između Šenkovca i Brezja.
Kako bi se spriječili ovakvi i slični događaji, upozoravamo vozače da na cestama izvan naselja obrate pažnju na neočekivanu pojavu divljači, posebice na dionicama ceste na kojima je vidno postavljena prometna signalizacija koja upozorava vozače na pojavu divljači. Napominjemo da vozač vozila, koji sudjeluje u naletu na životinju na cesti, odgovara sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama ako se utvrdi da je do naleta došlo zbog kršenja prometnih propisa, odnosno uslijed neprilagođene brzine kretanja.
Upućujemo apel svim sudionicima u cestovnom prometu da prilagode brzinu kretanja stanju i uvjetima na cesti te da poštuju prometna pravila i postavljenu prometnu signalizaciju kako bi sigurno stigli na svoja odredišta.
U posljednje vrijeme svjedoci smo čestih maglovitih jutra, a nerijetko i maglovitih dana. Takve vremenske prilike imaju direktan utjecaj na sigurnost cestovnog prometa jer otežavaju normalno odvijanje prometa.
Magla je opasna zbog svog naglog i mjestimičnog pojavljivanja, te zbog svoje neujednačene gustoće. Za vrijeme magle uvelike je smanjena vidljivost i preglednost odnosno sudionici u prometu ne mogu dobro i na dovoljnoj udaljenosti vidjeti što se događa na i oko prometnice.
Za vrijeme vožnje po magli potrebno je usporiti vožnju. Treba voziti s kratkim svjetlima i/ili upotrebljavati svjetla za maglu, te ne preporučujemo paliti duga svjetla jer se ona reflektiraju i dodatno smanjuju vidljivost. Nemojte voziti brže nego što to svjetla na vozilu dopuštaju - uvijek ostanite u granicama onoga što možete vidjeti. Uključite pokazivače smjera puno prije skretanja, te kočite dulje vrijeme prije nego se zaustavite kako bi time upozorili ostale vozače.
Vozači bicikala te osobnih prijevoznih sredstava u uvjetima smanjene vidljivosti, kako bi bili što vidljiviji, uz upaljena svjetla (jedno bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno na stražnjoj strani), trebaju koristiti reflektirajuću biciklističku odjeću ili reflektirajući prsluk, a pješaci moraju biti označeni izvorom svjetlosti ili reflektirajućom materijom.
Za svoje kretanje pješaci i vozači bicikala trebaju koristiti nogostupe i biciklističke staze i trake, odnosno ceste trebaju prelaziti na obilježenim pješačkim prijelazima i prijelazima biciklističke trake/staze preko ceste, nakon što su se uvjerili da cestu mogu prijeći na siguran način (vozači bicikala moraju prije prijelaza usporiti kako bi se, kao i pješaci, gledanjem lijevo-desno-lijevo uvjerili da mogu sigurno prijeći cestu).
U ovakvim otežanim uvjetima vidljivosti svi sudionici trebaju poštivati prometne znakove, a posebice prometne znakove ograničenja najviših dopuštenih brzina kretanja vozila, znakova kojima se regulira promet na raskrižjima i značenje svjetala semafora.
I na samom kraju jedno dodatno upozorenje za sve vozače. Stražnja svjetla za maglu na motornim ili priključnim vozilima smiju se upotrebljavati samo po magli i u slučaju smanjene vidljivosti. Bespotrebno korištenje svjetala za maglu na stražnjoj strani vozila je kažnjivo. Ujedno, u kišnim uvjetima vožnje, stražnja crvena svjetla za maglu mogu zaslijepiti druge vozače. Stoga, ne koristite svjetla za maglu kada ne postoje uvjeti za njihovo korištenje.
Pisane vijesti |
Promet i vozila