"Kad glazba zagluši uši"

Slika Fotografije/Opcenite fotografije/Kad glazba zaglusi usi/promet-i-sred.skole-M.jpg

Foto: PU međimurska

U petak, 26. travnja učenici Gospodarske škole Čakovec su u Policijskoj upravi međimurskoj predstavili svoj projekt pod nazivom "Kada glazba zagluši uši".

Sam naziv projekta ukazuje na problem kojim su se učenici bavili, a to je sve raširenija pojava među mladima da gotovo u svakoj prilici pomoću slušalica slušaju glazbu reproduciranu iz raznih vrsta uređaja, najčešće mobitela, čime narušavaju svoje zdravlje, ali se i dovode u razne opasne situacije, osobito u prometu.

Slušanje glazbe u vrijeme sudjelovanja u prometu vrlo je opasno, a postojeći Zakon o sigurnosti prometa na cestama takvo ponašanje ne regulira niti sankcionira, već ono ostaje u sferi osobne prometne kulture i odgojnog utjecaja roditelja i okoline. Učenici su se za ovu priliku kao primjerom poslužili  prometnom nezgodom u kojoj je njihova vršnjakinja teško stradala u prometu upravo zbog slušanja glazbe, a to sigurno nije izdvojeni slučaj, jer svakodnevno svjedočimo da se mladi, osobito za vrijeme vožnje biciklom ili kao pješaci, nesmotreno kreću prometnicama, a zbog glasne muzike ne čuju ni zvučna upozorenja drugih vozila, radi čega dovode u opasnost ne samo sebe, već i ostale sudionike u prometu.

Anketa koju su učenici proveli na uzorku od  91 ispitanika potvrdila je da su rijetki učenici koji putem u školu i kući ne slušaju glazbu služeći se slušalicama. Čak 52% ispitanika izjasnilo se da uopće ne razmišlja je li to opasno ili nije. Njih 60% uvjereno je da im slušanje glazbe u prometu nimalo ne ometa percepciju, a neki, njih 16%, smatraju da su dok slušaju glazbu čak i oprezniji.

Cilj ovog projekta bio je da se sa višestruko štetnim posljedicama slušanja muzike kod mladih upozna sve učenike, a osobito pješake i bicikliste, sva mjerodavna tijela, ali i čitavu javnost, kako bi ih se potaknulo na promišljanje i javnu raspravu o važnosti  ovog problema, što bi u kasnijoj fazi moglo inicirati i izmjenu zakonskog okvira, ali i uvođenje ograničenja proizvođačima u pogledu jačine zvuka koji se putem slušalica može reproducirati iz njihovih uređaja.

Predstavljanje projekta u Policijskoj upravi međimurskoj jedno je u nizu, jer će ga njegovi autori predstaviti i u drugim tijelima koja se u svom djelokrugu rada susreću sa ovom pojavom, ali i učenicima svoje i drugih škola, te time dati svoj doprinos smanjenju stradavanja u prometu.

Nazočni rukovoditelji i policijski službenici prometne policije pohvalili su prije svega odabir teme koja je doista aktualna, ali i kvalitetu u izradi i prezentaciji projekta, a prigodni promotivni plakat koji prati projekt biti će neko vrijeme izložen u zgradi policijske uprave kako bi se što veći broj građana upoznao sa ovom temom. 



Stranica