- Objavljeno: 22.08.2011.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama
Foto: Ilustracija
Dana 9. srpnja 2011. godine stupio je na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama koji je objavljen u narodnim novinama broj 74/2011.
Značajnije izmjene su slijedeće:
- točka 50. članka 2. koja je definirala pomoćna pješačka sredstva kao naprave poput motornog romobila, motornog bicikla i sličnih vozila s dva ili tri kotača, čija snaga motora može postići brzinu na ravnoj cesti do 30 km/h je zamijenjena, te su tako navedena vozila sukladno novim izmjenama Zakona, svrstana u kategoriju mopeda. Samim time kao i sva druga motorna smiju sudjelovati u prometu na cesti ako su registrirana i ako imaju važeću prometnu dozvolu i važeću knjižicu vozila. Podsjećamo da je moped motorno vozilo s dva ili tri kotača čiji radni obujam benzinskog motora nije veći od 50 cm3 ili čija snaga elektromotora ne prelazi 4 kW i koje ne može razviti brzinu veću od 50 km/h.
- Nadalje vozač koji upravlja mopedom mora imati važeću vozačku dozvolu najmanje AM kategorije u koju spadaju mopedi i motokultivatori.
- Vlasnike vozila koja su do 9. srpnja ove godine spadala u pješačka pomoćna sredstva upućujemo prodavatelju vozila, da kod istog pribave Izjavu o sukladnosti odnosno homologaciji, te da registriraju vozila. Za sve dodatne informacije u svezi registracije vozila mogu se obratiti bilo kojoj stanici za tehnički pregled vozila. Ukoliko vozila nisu registrirali, sa istima ne smiju sudjelovati u prometu na cesti.
- Nadalje, vozač motocikla ili mopeda te vozač lakog četverocikla bez zaštitne kabine i četverocikla bez zaštitne kabine, kao i osobe koje se prevoze na tim vozilima, moraju, za vrijeme vožnje na cesti, na glavi nositi propisanu, homologiranu i uredno pričvršćenu zaštitnu kacigu. Vozači bicikla mlađi od 16 godina za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi zaštitnu kacigu. Predviđena novčana kazna za vozače mopeda, motocikla i četverocikla je 1 000 kuna, dok je za vozače bicikla 300 kuna.
-
Svaka homologirana kaciga mora imati međunarodnu homologacijsku oznaku, koja mora biti neizbrisiva (otporna na habanje), jasno čitljiva i na lako pristupačnom mjestu (najčešće je zašivena na remenu). Međunarodna homologacijska oznaka sastoji se od:
- kružnice oko slova "E" iza kojeg se nalazi broj države koja je odobrila homologaciju,
- slovno - brojčane oznake (homologacijskog broja) i
- crtice iza homologacijskog broja iza koje se nalazi serijski broj proizvodnje.
- Kod novijih kaciga ispred serijskog broja proizvodnje obavezna je i jedna od slovnih oznaka koja označava zaštitu lica.
- Vozač bicikla, mopeda i motocikla ne smije prevoziti osobu koja u organizmu ima drogu ili lijekove koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilima ili ako u krvi ima alkohola iznad 0,5 g/kg.
- Nadalje, izmijenjena je definicija pješaka odnosno pješak je osoba koja sudjeluje u prometu, a nije vozač niti putnik u vozilu ili na vozilu
- Pješaci moraju biti označeni reflektirajućim materijalom ili nekim izvorom svjetlosti kada se kreću noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti, bez obzira da li se kreću u naselju ili izvan naselja. Predviđena novčana kazna za navedeni prekršaj iznosi 300 kuna.
- Novčanom kaznom u iznosu od 5 000 do 15 000 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se vozač koji se vozilom na auto cesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila kreće kolničkom trakom namijenjenom za promet vozila iz suprotnog smjera, odnosno u suprotnom ili zabranjenom smjeru.
-
Povećani su rasponi kazna za vozače koji u krvi imaju alkohol
- za koncentraciju alkohola od 0,5 do 1,0 g/kg kazna je u iznosu od 1 000 do 3 000 kuna uz primjenu zaštitne mjere od 6 mjeseci,
- za koncentraciju od 1,00 do 1,5 g/kg kazna je u iznosu od 3 000 do 5 000 kuna uz primjenu zaštitne mjere od 9 mjeseci.
- Novčanom kaznom u iznosu od 5 000 do 15 000 kuna ili kaznom zatvora kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u organizmu ima droga ili lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti i na sposobnosti upravljanja vozilom uz primjenu zaštitne mjere od 12 mjeseci.
- Dodaju se neke nove kategorije vozila i mijenjaju se uvjeti za upravljanje vozilima.
- Snaga vozila sa kojim smiju upravljati mladi vozači podignuta je sa 75 na 80 kW.
- Vlasnik vozila mora voditi brigu o osobi kojoj je dao vozilo na upravljanje. Ista mora imati važeću vozačku dozvolu i ne smije imati u organizmu nedozvoljenu količinu alkohola odnosno lijekova.
- Pojašnjeno je da zaštitna mjera počinje teći od dana dostave obavijesti vozaču o početku primjene mjere,
- Ukoliko vlasnik vozila ne registrira odnosno ne odjavi vozilo te ako je od važenja prometne dozvole isteklo više od jedne godine, policijska uprava odjaviti će vozilo bez prometne dozvole, knjižice vozila i registarskih pločica o čemu će vlasnik navedenog vozila primiti rješenje.